fbpx

/home/platne/serwer234758/public_html/luxury-meals.com/wp-content/plugins/foodizo-core/includes/elementor/widgets/section-title/style-1.php on line 6
">
Dieta lekkostrawna – co jeść a czego unikać?

Dieta lekkostrawna to rodzaj diety leczniczej, która zalecania jest osobom borykającym się z różnymi schorzeniami. Z pewnością może przynieść ulgę osobom odczuwającym uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Na diecie lekkostrawnej powinieneś spożywać produkty, które nie obciążają układu pokarmowego. Unikanie ciężkostrawnych dań jest zalecane osobom chorym, po operacjach lub mającym problemy z układem pokarmowym. Stosowanie się do podstawowych zasad omawianego rodzaju diety może pozytywnie wpłynąć na trawienie, poprawić ogólne samopoczucie i zdrowie. To właśnie codzienne posiłki i nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i smukłą sylwetką. Jakie są zasady diety lekkostrawnej? Jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać? Kto powinien stosować dietę lekkostrawną? Jakie korzyści przyniesie taki system żywienia? Sprawdź!

Dieta lekkostrawna – zasady ogólne 

Dieta lekkostrawna nazywana jest także dietą łatwostrawną i stosowana jest u osób odczuwających uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Podstawową zasadą omawianego sposobu żywienia jest unikanie ciężkostrawnych potraw, które mogą niekorzystnie wypływać na organizm i samopoczucie. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie diety lekkostrawnej, powinieneś przestrzegać zaleceń dotyczących tego, które produkty należy z diety wyeliminować, a które powinny być spożywane regularnie. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na obróbkę termiczną poszczególnych składników. Dozwolone jest duszenie, pieczenie i gotowanie w wodzie lub na parze. Z kolei nie powinieneś smażyć, szczególnie na głębokim tłuszczu. Z pewnością zgodzisz się z tym, że wiele osób po prostu na co dzień nie ma czasu na gotowanie zdrowych posiłków. Niektórzy po prostu nie lubią spędzać czasu w kuchni. W takich przypadkach z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Jeśli borykasz się z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, możesz wypróbować dietę pudełkową low FODMAP, która może pomóc pozbyć się uciążliwych dolegliwości, które odczuwasz po spożyciu niektórych posiłków. Oczywiście, jeśli występują u Ciebie objawy ze strony układu pokarmowego, koniecznie udaj się do lekarza na konsultację i wykonaj odpowiednie badania, aby zdiagnozować problem. 

Dieta lekkostrawna – najlepsze przepisy 

Z pewnością może ona pomóc choremu w powrocie do zdrowia, a także zlikwidować uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Niezbędne jest stosowanie się do zasad omawianego sposobu żywienia. Niezwykle ważne jest również indywidualne dopasowanie kaloryczności i rozkładu makroskładników. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie energetyczne, na które wpływa wiele czynników. Nie warto się sugerować tym, ile posiłków i kalorii jedzą inne osoby. Pierwszy krok to obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego. W przypadku osób borykających się z różnymi schorzeniami lub osób po operacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Doświadczony specjalista z pewnością dokładnie wyjaśni, ile kalorii powinieneś spożywać i jakie zasady wprowadzić do swojej codzienności. Na diecie lekkostrawnej możesz przygotować między innymi aromatyczny mus z pieczonego jabłka, zupę krem z dyni, pieczone klopsy z indyka podawane z ziemniakami i gotowanymi buraczkami, chleb pszenny z chudą wędliną, sałatkę z warzywami i tuńczykiem, gotowanego kurczaka z ryżem i marchewką, krupnik z kaszą jaglaną. To tylko kilka prostych propozycji. Nie masz czasu na gotowanie? Nie lubisz liczyć kalorii? W takim razie koniecznie skorzystaj z indywidualnej diety pudełkowej. Pyszne posiłki bogate w cenne wartości odżywcze będziesz miał pod ręką każdego dnia. To świetny sposób, aby zaoszczędzić czas i skupić się na pracy lub rodzinie. 

Dieta lekkostrawna – kto powinien ją stosować? 

Dieta lekkostrawna to sposób żywienia, który może przynieść wiele korzyści dla Twojego organizmu. Jednak pamiętaj, że jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego po spożyciu posiłków, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. Doświadczony specjalista będzie mógł przeprowadzić dokładny wywiad, zleci odpowiednie badania, a następnie zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. Może również skierować Cię do dietetyka, który podpowie, jak zmodyfikować codzienną dietę i nawyki żywieniowe. Zalecana jest przede wszystkim osobom po operacjach, borykającym się z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Z pewnością ten sposób żywienia może wpłynąć również pozytywnie na samopoczucie osób starszych. To właśnie one często mają problemy z trawieniem smażonych i tłustych potraw. Zdarza się, że dieta lekkostrawna traktowana jest jako dieta odchudzająca. Jednak należy pamiętać, że dieta redukcyjna polega przede wszystkim na utrzymaniu deficytu kalorycznego, a nie na eliminowaniu konkretnych grup produktów. 

Dieta lekkostrawna – co należy jeść? 

Jeśli chcesz ją stosować to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, które produkty mogą znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie. Do produktów zalecanych na diecie łatwostrawnej zalicza się między innymi: delikatne warzywa: sałata, pomidor, szpinak, buraki, ziemniaki, marchew, pietruszka, dynia, seler, owoce: jabłka, truskawki, maliny, pomarańcze, borówki, banany, produkty zbożowe: kasza manna, kuskus i jaglana, jasne pieczywo, drobne makarony, biały ryż, chude wędliny, drób i ryby, jogurt naturalny, kefir, maślanka, jaja (przygotowane na miękko), oleje roślinne podawane na zimno, wodę niegazowaną, rozcieńczone soki warzywne. Omawiany sposób żywienia wprowadza konkretne zalecenia dotyczące tego, których produktów trzeba unikać. Będąc na diecie lekkostrawnej, z jadłospisu należy wykluczyć takie produkty jak: warzywa kapustne i rośliny strączkowe, owoce: gruszki, czereśnie, śliwki, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, grube kasze: gryczana i pęczak (produkty zbożowe bogate w błonnik pokarmowy), jaja (przygotowane na twardo lub smażone), tłuste mięsa i ryby, tłuste wędliny, słodzone napoje, alkohol, słodycze, ostre przyprawy. Przestrzeganie zasad diety lekkostrawnej polega nie tylko na wybieraniu odpowiednich produktów, które nie będą obciążały przewodu pokarmowego, ale także stosowaniu właściwej obróbki termicznej, która nie będzie powodowała dodatkowych problemów. Na diecie lekkostrawnej dozwolone jest pieczenie, duszenie, gotowanie w wodzie lub na parze. Natomiast zakazane jest smażenie, szczególnie w głębokim tłuszczu. Jeśli będziesz stosować się do tych zasad, z pewnością szybko zmieni się Twoje samopoczucie po posiłkach. 

Dieta lekkostrawna – podstawowe produkty 

Dieta łatwostrawna ma na celu odciążenie przewodu pokarmowego. Dobrze zbilansowana dieta oparta na wartościowych produktach, które dostarczają do organizmu cennych składników odżywczych, jest niezbędna, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Odpowiednia dieta ma szczególne znaczenie w przypadku osób borykających się z ciężkimi chorobami. Podstawą tej diety są produkty, które nie obciążają układu pokarmowego. Produkty lekkostrawne, takie jak chude mięso i nabiał, pieczywo pszenne, drobne kasze i makarony, a także wybrane warzywa i owoce będą pozytywnie wpływać na samopoczucie po posiłku. To świetny sposób na wyeliminowanie wielu uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak wzdęcia, uczucie pełności, przelewania w żołądku i wiele innych. Układ pokarmowy znacznie lepiej sobie poradzi z potrawami gotowanymi lub pieczonymi. Zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, a także dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną dopasowaną do aktualnych możliwości to podstawa zdrowego stylu życia. Dieta łatwostrawna to sposób żywienia, który niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Warto pamiętać, że diety eliminacyjne powinny być stosowane wtedy, gdy są do tego wyraźne przesłanki wynikające ze stanu zdrowia. 

Omawiany sposób żywienia polecany jest osobom borykającym się z różnymi schorzeniami układu pokarmowego, a także innymi chorobami, osobom po operacjach oraz seniorom. Jeśli odczuwasz niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, koniecznie udaj się na konsultacje do lekarza. Nie warto diagnozować się na własną rękę. Gdy już dowiesz się, z jakim problemem masz do czynienia, możesz skorzystać również z pomocy dietetyka, który podpowie, jak zmodyfikować codzienny jadłospis. Stosowanie się do zasady zdrowego żywienia z pewnością wpłynie pozytywnie na organizm i ogólne samopoczucie.

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna

ZOBACZ I CZYTAJ NASZE INNE

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna
[userfeedback id=1]