fbpx

Post warzywno-owocowy – na czym polega?

Dieta warzywno-owocowy szerzej znana jako dieta dr. Dąbrowskiej opiera się na spożywaniu świeżych owoców, warzyw i soków. Jej filozofia polega na oczyszczaniu organizmu i poprawie ogólnego samopoczucia poprzez dostarczanie witamin, minerałów i enzymów. Ma ona wielu zwolenników, którzy potwierdzają jej prozdrowotny efekt. Wywołuje również wiele kontrowersji i jej przeciwnicy zarzucają jej wręcz destrukcyjny wpływ na organizm. Chcesz przekonać się, czy ta dieta jest dla Ciebie? W tym artykule na pewno znajdziesz na to odpowiedź! Dodatkowo poznasz, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, a także jakie skutki uboczne może ze sobą nieść jej długotrwałe stosowanie.

Główne założenia  

Post warzywno-owocowy opiera się na spożywaniu niskoskrobiowych warzyw, niskocukrowych owoców i ziół. Nie znajdziemy tu mięsa, ryb czy owoców morza. Bezwzględnie wyklucza się z niej pokarmy wysokowęglowodanowe (takie jak chleb, ziemniaki, mąka, cukier), przetworzone oraz kawa, mocna herbata, alkohol czy papierosy.

Ma zapewnić skuteczną metodę zapobiegania chorób cywilizacyjnych. Nie zakłada ona bezwzględnego postu, ale jedynie znaczną redukcję kilokalorii (maksymalnie 800 kcal dziennie). Czas trwania postu zależy od potrzeb danej osoby, można go stosować np. raz w tygodniu lub przez tydzień co miesiąc. Post powinien trwać maksymalnie 42 dni, po którym należy przeprowadzić fazę wyjścia z postu i powinna trwać tyle samo co faza oczyszczania. Przy dłuższym stosowaniu niż jest to zalecane, powoduje ona niedobory i powstawanie nowych, często niebezpiecznych schorzeń.  

Warto pamiętać, że post warzywno-owocowy powinien być uzgodniony z lekarzem. Zwłaszcza gdy przyjmuje się leki lub cierpi na choroby przewlekłe.  Dieta podzielona jest na kilka etapów, które obejmują:  Przygotowanie organizmu do postu poprzez eliminację mięsa, kawy i indywidualnych nietolerancji pokarmowych oraz używki, aby łatwiej zaadaptować się do restrykcyjnego postu. Czas postu warzywno-owocowego

Wyjście z postu i nakierowanie na dietę pełnowartościową.

Należy stopniowo rozszerzarzać jadłospis o kolejne grupy produktów w pierwszej kolejności włączyć pozostałe warzywa i owoce, następnie produkty zbożowe, a na końcu pozostałe produkty jak nabiał, jaja, ryby i mięso. Czas wychodzenia z diety powinien trwać tyle, co czas bycia na diecie) Żywienie pełnowartościowe oraz aktywność fizyczna, w tym etapie faza postu może być stałą praktyką powtarzaną regularnie

Co jest dozwolone na diecie warzywno-owocowej?  

Podstawą diety są naturalne produkty roślinne, które są bogate w bioaktywne substancje jak enzymy, polifenole, mikroelementy, witaminy oraz składniki o właściwościach leczniczych. Wspomagają one naturalną detoksykację organizmu, ich składniki są często kofaktorami lub w inny sposób wspomagają ten proces.  Do wyboru mamy następujące grupy warzyw i owoców:  korzeniowe: marchew, burak, seler, pietruszka, rzodkiew; kapustne: kapusty, kalafior, brokuły, jarmuż kiełki; cebulowe: cebula, czosnek, por; dyniowate: dynia, kabaczek, ogórki; psiankowate: pomidor, papryka; liściaste: sałaty, natka pietruszki, zioła; owoce: jagody, maliny, pomarańcze, grejpfruty, truskawki, jabłka. Mimo że jest bardzo restrykcyjna i komponowanie posiłków może wymagać niemałego wysiłku to z dozwolonych produktów można przygotować naprawdę smaczne i urozmaicone dania. Dietę można urozmaicić sobie przyrządzaniem soków z zielonych pędów roślin. Warto zaznaczyć, że warzywa i owoce powinny być spożywane głównie na surowo. Dopuszcza się również forma duszoną i pieczoną. Do picia rekomenduje się wodaę, wspomniane wyżej soki, ale dopuszczalne są również herbaty ziołowe i owocowe bez cukru.  

Dla kogo właściwie jest post warzywno-owocowy?  

Powinna być stosowana wyłącznie przez osoby zdrowe. Według zaleceń polecana jest osobom pragnącym poprawić ogólny stan zdrowia. Ma ona ostatecznie zmienić podejście danej osoby do odżywania. Pomaga wyzbyć się nawyków sięgania po słodycze, alkohol czy produkty niskiej jakości.  Nie każdy może stosować tę dietę, ponieważ jej założenia są bardzo restrykcyjne. Grupami, którym odradza się stosowanie jakichkolwiek postów są: osoby niedożywione, z niedoborami witamin, minerałów, matkom w ciąży i karmiącym, dzieciom i młodzieży w okresie dojrzewania, osobom po transplantacji, przyjmującym sterydy lub w trakcie leczenia biologicznego. Dodatkowo jest bezwzględnie zakazany przy chorobie Hashimoto, ponieważ niedobór białka obniża dostępność hormonów, co wpływa negatywnie na pracę tarczycy, a także osobą zmagającym się z porfirią, chorobą Addisona, chorobą nowotworową, chorobami psychicznymi, niewydolnością nerek lub nadnerczy, cukrzycą typu I.  Efekty  Według założeń ma ona być nie tylko dietą odchudzającą, ale również kuracją oczyszczająco-normalizującą oraz efektem ma być obniżenie wskaźnika BMI. Restrykcyjna dieta przyczynia się do spektakularnie szybkiej utraty kilogramów. Badania potwierdzają, że za sprawą zwiększonej ilości antyoksydantów i zachodzącego w organizmie procesu autofagii, dochodzi do usunięcia pozostałości przemiany materii i poprawy parametrów metabolicznych. Ważne jest, że również dieta z ujemnym bilansem energetycznym może wywołać taki proces trawienia endogennego. Więc jeżeli chcesz poprawić stan swojego zdrowia, możesz również sprawdzić nasze oferty diet pełnowartościowych.  Potencjalne efekty uboczne  Chociaż jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających, to może wiązać się z kryzysami ozdrowieńczymi. Objawiają się ogólnym osłabieniem, brakiem koncentracji, złym samopoczuciem, bólami i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami i biegunkami. Długotrwałe stosowanie prowadzi do spowolnienia metabolizmu, obniżenia odporności organizmu, utraty elastyczności skóry, uwydatnienia procesów starzenia.  Ile możesz schudnąć stosując tę dietę i czy ostatecznie ona jest zdrowa?  Można schudnąć nawet 20 kilogramów podczas stosowania postu. Największy spadek na wadze notuje się w ciągu pierwszych 14 dni, gdzie można stracić nawet 6-7 kilogramów. Jest ona dietą niedoborową, oprócz niedostatecznej podaży kalorii, brak w niej również pełnowartościowych białek i tłuszczy.

Wyeliminowane z niej tłuszcze wspierają układ nerwowy i krwionośny oraz odpowiadają za przyswajanie witamin A, D, E, K.  Chcesz uzyskać taki efekt, ale boisz się tych wszystkich potencjalnych skutków ubocznych? Pamiętaj, że przy stosowaniu odpowiedniej pełnowartościowej diety również możesz uzyskać takie efekty bez żadnych zmartwień. Podstawą są dobrze zbilansowane posiłki z dobrej jakości produktów. Wiemy, że obecnie wiele osób jest zabieganych i nie ma czasu lub chęci poświęcać wieczorów na planowanie oraz gotowanie swoich posiłków. Wychodzimy więc z pomocną ręką i spełniamy wszystkie powyższe warunki i wymagania! Jeżeli powyższy opis, chociaż w części odwzorowuje to, co czujesz to catering dietetyczny jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Dodatkowo w tym przypadku wybór jest naprawdę duży, w naszej ofercie każdy na pewno znajdzie odpowiednią dla siebie dietę. Zawsze możesz skontaktować się z nami, a my rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pytania. Gwarantujemy Ci najwyższą jakość produktów oraz unikalny smak dań przygotowywanych starannie przez naszych pracowników. Z nami przekonasz się, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być nudne i rygorystyczne.

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna

ZOBACZ I CZYTAJ NASZE INNE

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna