Zdrowe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną dostosowaną do możliwości danej osoby to prosty sposób na dobre zdrowie i świetne samopoczucie. Piramida zdrowego żywienia może znacznie ułatwić układanie codziennych zbilansowanych posiłków. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów, białek i tłuszczów. To składniki niezbędne do tego, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować. Piramida żywieniowa to grafika, która przedstawia grupy produktów spożywczych — wszystko jest w odpowiednich proporcjach sugerujących, jaką część naszego jadłospisu powinny zajmować poszczególne pozycje. Zapoznanie się z tą grafiką może być bardzo przydatne, szczególnie na początku drogi do zmiany nawyków. Czym jest piramida żywieniowa? Jak wygląda? Jaka jest różnica w codziennej diecie dzieci i dorosłych? Poznaj zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej!
Piramida żywienia – definicja ogólna
Zastanawiasz się, co to jest piramida zdrowego żywienia? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta — z pewnością każdy chociaż raz w swoim życiu spotkał się z tym określeniem. Piramida żywieniowa to grafika przedstawiająca podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Każda osoba, której zależy na swoim zdrowiu, dobrym samopoczuciu, a także wyglądzie, powinna się z nią zapoznać. To bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci, które już od najmłodszych lat powinny wiedzieć, co jeść, aby mieć siłę na zabawę i inną aktywność fizyczną. Dzieciństwo to bardzo ważny etap, w którym kształtują się nawyki żywieniowe i przekonania dotyczące konkretnych produktów. Warto także pamiętać, że dzieci w dużym stopniu naśladują rodziców, więc to oni powinni być dla nich wzorem także w kwestii jedzenia. Nie można wymagać od maluchów, aby jadły warzywa, jeśli nie daje im się dobrego przykładu swoimi wyborami.
Nowa piramida żywienia, a stara – podobieństwa i różnice
Zdecydowanie pozytywne jest to, że świadomość żywieniowa wśród społeczeństwa stale się zwiększa, wzrasta także zainteresowanie zdrowym stylem życia i szeroko pojętą aktywnością fizyczną. Wraz z rozwojem wiedzy i nowymi badaniami przeprowadzanym przez naukowców do omawianej grafiki wprowadzane są pewne zmiany. Nowa piramida żywieniowa nieco różni się od poprzedniej wersji. Podstawowa zmiana polega na tym, że nowa grafika uwzględnia również niezwykle ważną dla zdrowia aktywność fizyczną. Stara piramida żywieniowa zakładała, że podstawą diety powinny być produkty zbożowe, następnie warzywa i owoce, a potem mięso oraz nabiał, na samym dole piramidy znalazło się miejsce dla słodyczy i innych przekąsek. Nie da się zaprzeczyć, że takie zalecenia wydają się rozsądnym rozwiązaniem. Jednak w 2019 roku wprowadzono pewne pozytywne zmiany, które spotkały się z aprobatą dietetyków.
Jak wygląda piramida żywienia?
Grafika z drobnymi zmianami dziś określana jest jako piramida żywienia i aktywności fizycznej. Według tych zasad podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Oczywiście nie można się z tym nie zgodzić. Uprawianie sportu niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Warto jednak pamiętać, że aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości danej osoby. Poza tym ma ona sprawiać przyjemność i być źródłem pozytywnej energii, a nie udręką. Według Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy przeznaczyć na aktywność fizyczną od 30 do 45 minut dziennie. Oczywiście nie musi to być od razu wyczerpujący trening. Spacer z rodziną, jazda na rowerze, czy wybranie schodów zamiast windy to drobne aktywności i zmiany, które mogą w pozytywny sposób wpłynąć na organizm.
Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze zbawiennego działania sportu na nasze organizmy. Jeśli znajdujesz się wśród nich – należą Ci się szczere gratulacje. Gdy jesteś sportowcem i na co dzień masz wiele obowiązków na głowie, brakuje Ci czasu na gotowanie lub po prostu nie lubisz wykonywać tej czynności, warto skusić się na dietę pudełkową dla sportowców. W ten sposób utrzymasz prawidłową sylwetkę i będziesz zapobiegać pojawieniu się problemów zdrowotnych.
Wracając do naszej piramidy — jeśli zastanawiasz się, jak odczytać i z niej korzystać, musisz wiedzieć, że produkty znajdujące się u podstawy powinny być spożywane najczęściej, natomiast im wyżej w szczeblach piramidy, tym ich spożycie powinno być mniejsze. To bardzo prosta zasada, którą zdecydowanie warto się kierować, komponując posiłki, zarówno dla siebie, jak i całej rodziny. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta nie musi być monotonna i niesmaczna, to mit, który już dawno został obalony. Korzystając z cateringu dietetycznego Andrzejewski i Przyjaciele z pewnością szybko się przekonasz, że codzienne menu może być przepyszne i różnorodne. Wystarczy odpowiednia wiedza z zakresu żywienia, a także odrobina kreatywności w kuchni.
Na czym polega piramida żywienia?
Jakie są zasady piramidy żywienia? Została ona stworzona z myślą o osobach zdrowych. Jeśli borykasz się z jakimiś schorzeniami, może się okazać, że zapotrzebowanie Twojego organizmu jest nieco inne. W takich przypadkach dietę powinien komponować dietetyk, uwzględniając zarówno Twoje choroby, jak i cele sylwetkowe lub sportowe. Według nowej piramidy żywienia i aktywności fizycznej podstawą na talerzu zdrowego człowieka powinny być świeże warzywa i owoce, następnie produkty z pełnego ziarna, nabiał, chude mięso i ryby, a na końcu tłuszcze roślinne. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem na co dzień, zdecydowanie warto wyeliminować ze swojej diety, słodycze, fast foody, słone przekąski, słodzone napoje, cukier, alkohol, papierosy i inne używki. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas skusisz się na kostkę czekolady lub ulubioną pizzę. Jednak warto zachować równowagę i przede wszystkim dostarczać do organizmu zdrowe produkty bogate w cenne wartości odżywcze.
Nie da się zaprzeczyć, że nowa piramida żywieniowa nieco przypomina zasady diety śródziemnomorskiej, która uznawana jest jeden z najzdrowszych sposobów żywienia na świecie. To właśnie podstawą diety śródziemnomorskiej są świeże warzywa i owoce, a także ryby i zdrowe tłuszcze. Zdecydowanie warto wprowadzić kilka zmian do swojego codziennego jadłospisu, a by cieszyć się świetnym samopoczuciem i piękną figurą. Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe to lekarstwo na nadprogramowe kilogramy!
Piramida żywienia dla dzieci – podstawowe zagadnienia
Piramida żywieniowa dla dzieci została stworzona po to, aby zapobiegać między innymi otyłości, która z kolei prowadzi do wielu poważnych chorób. Kierowana jest ona do dzieci i młodzieży od 4 do 18 roku życia. Już od najmłodszych lat warto kształtować pozytywne nawyki żywieniowe i kontrolować, co ląduje u dziecka na talerzu. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że to rodzice są wzorem dla maluchów i powinni dawać im dobry przykład. Według zaleceń, dostępnych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, dzieci powinny spożywać około 5 posiłków dziennie i pić odpowiednią ilość wody. Postawę diety powinny stanowić warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał i chude mięso. Zalecane jest także unikanie słodyczy i słodkich napojów. Ważnym punktem w codzienności dzieci jest aktywność fizyczna. Rodzice powinni zachęcać dziecko do uczestniczenia w zajęciach sportowych, a także samodzielnie organizować maluchom aktywne formy spędzania wolnego czasu. Unikanie nadmiernego korzystania z komputera i telewizji niesie ze sobą same plusy dla zdrowia młodego człowieka. Odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm dziecka będzie mógł się zregenerować, to również bardzo ważny aspekt wpływający na zdrowie.
Zdrowy styl życia niesie ze sobą wiele korzyści, na szczęście coraz więcej osób to dostrzega i wprowadza stopniowo dobre zmiany do swojej codzienności. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, samopoczucie i wygląd, koniecznie wprowadź do swojego codziennego menu dobrze zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną. Według nowej piramidy żywieniowej to właśnie aktywność fizyczna powinna być podstawą naszej codzienności. To zalecenia dla zdrowych osób, które nie borykają się z żadnymi schorzeniami. Natomiast jeśli cierpisz na uciążliwe dolegliwości i choroby, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ zapotrzebowanie Twojego organizmu na poszczególne składniki odżywcze może być nieco inne. Warto także podkreślić, że budowanie zdrowych nawyków powinno się rozpocząć już od najmłodszych lat. Odpowiednie żywienie dzieci ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju.