fbpx

/home/platne/serwer234758/public_html/luxury-meals.com/wp-content/plugins/foodizo-core/includes/elementor/widgets/section-title/style-1.php on line 6
">
Nietolerancja laktozy – objawy, badania i dieta

Nietolerancja laktozy to częsta przypadłość, która może wpływać na samopoczucie i wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdź, jak zmodyfikować dietę, aby wyeliminować je ze swojej codzienności. Nietolerancja laktozy to problem, z którym boryka się wiele osób. Jeśli po spożyciu produktów mlecznych odczuwasz różne uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak na przykład przelewanie w jelitach, wzdęcia i gazy, bóle brzucha lub mdłości, może się okazać, że cierpisz na nietolerancję laktozy. Wynika to z faktu, że w Twoim organizmie brakuje enzymu laktazy, który bierze udział w procesie rozpadu laktozy do cukrów prostych. Czym jest laktoza? Jakie są objawy nietolerancji? Kiedy udać się do lekarza i jakie badania należy wykonać? Jak pozbyć się uciążliwych dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych? Sprawdź!

luxury meas, diety, wybór diet, propozcyje

Nietolerancja laktozy – definicja ogólna 

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest laktoza. Otóż laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy. Występuje w mleku, a także w różnych produktach mlecznych. Z kolei laktaza to enzym, który bierze udział w procesie rozkładu laktozy na cukry proste, które są przyswajalne przez organizm. Jeśli brakuje Ci wspomnianego enzymu, laktoza nie jest odpowiednio trawiona w jelitach, a to z kolei wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Twój organizm może mieć częściową lub całkowitą niezdolność do trawienia tego składnika. Nietolerancja laktozy – objawy Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się od 30 minut do 2 godzin po spożyciu mleka lub produktów mlecznych. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się między innymi: bóle brzucha, wzdęcia, kolki, nadmierną ilość gazów, biegunkę, mdłości, uczucie pełności, uczucie przelewania w żołądku. Warto podkreślić, że bardzo często intensywność odczuwanych objawów zależy od ilości spożytych produktów zawierających laktozę. Im więcej, tym objawy nietolerancji laktozy mogą być silniejsze. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na omawiane schorzenie i zauważyłeś u siebie niektóre z wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wymienione dolegliwości mogą być również związane z wieloma innymi chorobami. Jedynie doświadczony lekarz, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badań będzie mógł postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie. 

Nietolerancja laktozy – badania 

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nietolerancję laktozy i borykasz się z nieprzyjemnymi objawami po spożyciu mleka lub produktów mlecznych, koniecznie udaj się do lekarza, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Nie da się zaprzeczyć, że w ostatnich latach omawiany temat stał się bardzo popularny, jednak niewiele osób decyduje się na wykonanie odpowiednich badań. W przypadku nietolerancji laktozy najczęściej wykonuje się wodorowy test oddechowy, który pozwala sprawdzić ilość wydychanego wodoru po spożyciu produktów mlecznych. Zwiększenie ilości wydalanego wodoru ma bezpośredni związek z problemami z rozłożeniem laktozy w jelitach. Do omawianego badania należy przystąpić na czczo. Od pacjenta pobierana jest próbka wydychanego powietrza, następnie należy wypić roztwór laktozy, potem ponownie pobierane są próbki powietrza w różnych odstępach czasu. Mierzona jest ilość wodoru w wydychanym powietrzu. Oczywiście pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem i omówienie problemu. To właśnie doświadczony specjalista będzie w stanie zlecić najlepszy rodzaj badania, które pomoże w wykryciu nietolerancji laktozy. 

Nietolerancja laktozy – dieta 

Z pewnością zastanawiasz się, jakie są kolejne kroki, gdy już potwierdzisz u specjalisty, że borykasz się z problemem nietolerancji laktozy. W takim przypadku trzeba przede wszystkim skupić się na codziennej diecie. Możesz pozbyć się uciążliwych objawów na dwa sposoby. Pierwszy z nich to unikanie produktów zawierających laktozę. Choć to rozwiązanie z pewnością nie przypadnie do gustu osobom, które po prostu uwielbiają mleko i różne produkty mleczne. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów mlecznych pozbawionych laktozy. Drugi sposób to przyjmowanie preparatów z laktazą. Jak widać, osoby borykające się z nietolerancją laktozy mogą prosty sposób uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nietolerancja laktozy – co należy jeść? Dieta każdego człowieka powinna opierać się na zdrowych i wartościowych produktach, które dostarczają cennych witamin i minerałów do organizmu. Jak już wspomniano wyżej, osoby mające problem z rozkładem laktozy powinny wyeliminować z diety produkty mleczne i skupić się na innych źródłach białka oraz reszty składników odżywczych. Mleko krowie można zamienić na napoje roślinne, które zyskują coraz większe grono miłośników. 

Nietolerancja laktozy – czego nie jeść? 

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny unikać przede wszystkim mleka, serów, jogurtów, kefirów, maślanek, masła, a także niektórych słodyczy. Jednak wielu producentów żywności wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując produkty mleczne bez laktozy. Te warianty mogą stać się świetnym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które nie chcą rezygnować ze spożywania ulubionych produktów mlecznych. Jeśli nie lubisz gotować lub po prostu nie masz na to czasu, a do tego chcesz unikać produktów zawierających laktozę, możesz skorzystać z indywidualnej diety pudełkowej. To świetne rozwiązanie dla osób, które powinny przestrzegać pewnych zaleceń dietetycznych, ale nie mają czasu na samodzielne przygotowanie posiłków. Nie da się zaprzeczyć, że dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie i ogólne zdrowie człowieka. Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłych Jeśli po spożyciu laktozy borykasz się z bólem brzucha, przelewaniem w żołądku, wzdęciami, gazami, mdłościami, a nawet wymiotami, może to wskazywać na nietolerancję pokarmową. Możesz wykonać specjalne badania, które pozwolą Ci zdiagnozować chorobę, a następnie wyeliminować jej objawy. 

Nietolerancja laktozy – objawy u dzieci 

Każdy rodzić chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Właśnie dlatego wszelkie niepokojące objawy u malucha należy skonsultować z lekarzem. Problemy, jakie mogą pojawić się u dziecka po spożyciu produktów mlecznych to między innymi: bóle brzuszka, wzdęcia, gazy, biegunki, kolka niemowlęca. Jeśli zauważysz u swojego dziecka wymienione dolegliwości, koniecznie wybierz się na wizytę do specjalisty, który będzie mógł rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy nietolerancja laktozy jest dziedziczna? Nie da się zaprzeczyć, że omawiane schorzenie może być uciążliwe ze względu na objawy, które wywołuje. Jednak każda osoba borykająca się z tym problemem może po prostu wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty, po których występują objawy. Nietolerancja laktozy może być przekazywana potomstwu. 

Nietolerancja laktozy a tycie – jaka zależność występuje? 

Zastanawiasz się, czy nietolerancja laktozy może powodować tycie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nietolerancje pokarmowe nie wpływają na zwiększenie masy ciała. Przyczyną gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej jest dostarczanie do organizmu większej ilości kalorii, niż wynosi jego zapotrzebowanie. Oczywiście jest to dosyć uproszczone stwierdzenie, jednak to właśnie podaż kalorii jest kluczowa w procesie przybierania na wadze, a także odchudzania. Jeśli nie chcesz codziennie myśleć o tym, co zdrowego możesz zjeść, zdecydowanie warto skorzystać z cateringu dietetycznego Andrzejewski Przyjaciele. Pyszne i wartościowe dania będą czekały na Ciebie każdego dnia! Nietolerancja pokarmowa to bardzo częsty problem, z którym boryka się wiele osób. Niektórzy bagatelizują objawy nietolerancji, jednak zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić lub wykluczyć swoje przypuszczenia. Rozpoznanie problemu to pierwszy krok do zdrowia i lepszego samopoczucia.

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna

ZOBACZ I CZYTAJ NASZE INNE

luxury meals, catering, dostarczamy, strona głowna
[userfeedback id=1]